Marka : AliCes
Müşteri: AliCes - Yıkıcı Sanat ve Kültürel Araştırmalar Derneği
Hizmet: Logo Tasarımı ve Kurumsal kimlik
Marka Mottosu: “Kunst macht sichtbar” (Sanat görünür kılar)
 

Alice ismi Lewis Carroll`un Alice Harikalar Diyarında isimli romanından etkilenerek verilmiştir. Logo ve kurumsal kimlik de tasarlanırken hem romanın içerisindeki fantastik ve sürreal dünya göz önüne alınmış hem de konseptini ürettiğimiz kurumun faaliyet alanları, hedef kitleleri ve içerisinde bulunduğu kültür-sanat ortamındaki konumu düşünülerek yapılandırılmıştır. Alice, Avusturya`nın Viyana kentinde kültür kurumlarının fonladığı bir sivil toplum organizasyonu olarak doğmuştur. Ağırlıklı olarak göçmenlik arka planı olan çocuk ve gençlerle kültür, sanat, felsefe, politika konularında donanım kazandırmayı ve üretimleriyle Avusturya’nın kültür dünyasına hem müdahale etmeyi hem de gençlerin yaratıcılıklarıyla daha da görünür olmasını amaçlar. Bu yüzden “Kunst macht sichtbar” (Sanat görünür kılar veya yapar) Sloganı seçilmiştir. Kitabın baş figürü Alice yedi yaşındaki bir kız çocuğudur. Bu karmaşık ve fantastik olaylar örgüsü Alice`in beyaz bir tavşanı görmesiyle başlar. Sonrasında Alice bu tavşanı takip eder ve gerçeklikler üzerindeki sabit fikirleri sorgulayıcı fantastik bir mekâna ve gerçeküstü objeler dünyasına düşer. Bu bağlamda logo tasarlanırken kurumun da feminist çizgisi düşünülerek renk olarak magenta kullanılmıştır.

 

Ali isminin sembolik olarak göçmen erkek çocuklara tanıdık gelmesi bir avantaj olarak görülmüş ve mavi kullanılmıştır. Böylelikle kurumun ve ilişkide olduğu (fonlandığı) kurumların ilişkileri de göz önünde bulundurularak toplumsal ve cinsel kimliklere yönelik bir renk konsepti uygulanmıştır.

Logomuzun formunu oluşturan bu konsept fantastik mekân ve figürlerin değişkenliği düşünülerek oluşturulmuştur. Olay örgüsü, Alice’in cep saati olan kıyafetli beyaz bir tavşanı görmesiyle başlar. Sonrasında, Alice bu tavşanı takip eder ve bir koridora düşer. Koridorda ise bir sürü kapı görür ancak hepsi kilitlidir. Kapıların birinden içeri girmenin yolunu bulan Alice, kendini harikalar diyarında bulur.