Müşteri: Orient Express Verein für Kunst und Kultur
Hizmet: Orient Express Film Festivali - 2021 Konsepti

Merkezi Bern`de bulunan Orient Express Film Festivali, İsviçre'deki sinemaseverlere film seçkisini her yıl bir konsept çatısı altında sunuyor.
Festivalin kurumsal kimliğini bütün etkinlik alanlarına yansıtırken genel konsept, fikir ve tasarımlarını da bu bütünlük içerisinde yeniledik.

Genel konsept ve festivalin o yılki key visual`ı tıpkı filmler gibi festivalin sanat nesnelerinden biri olarak düşünüldü. Festivalin iletişim tasarımını oluşturan ana öğeler de o yılki tema üstüne bizim bakışımızı ve yorumumuzu yansıttı. Bu yüzden kavramsal nitelikleri olan işler ürettik. Özellikle İsviçreli seyirciler tarafından ilgiyle karşılanan tasarımlar hakkında bol bol konuşma ve fikir alışverişi yapma imkânı da bulduk.

2. Orient Express Film Festivali`nin çıkış noktası “Sınırsız” kavramıdır. Sınırsız dediğimizde aklımıza gelen uzay boşluğu bile aslında insan bedeninin sınırlarını ifade eder. İnsan uzayda yaşayamaz. İnsan, varlığını sınırlamalar ile inşa etmiş, kendi benliğinden aileye ve devlet sınırlarına kadar her yeri çitle çevirmiştir. Bütün bunların dışını; çitsiz alanı, genelde uzay olarak düşleriz. Belki de düşlerimiz, hayal dünyamız sınırsız olabildiğimiz tek yerdir. Bir akvaryumun camlarını ancak hayal dünyamızda ortadan kaldırabiliriz. Konu sınırsızlık ise bu akvaryumdan uzaya çıkan bir balık olabiliriz. Oldukça politik bir yapıda olan bu film seçkisine, kontrast bir konsept ile Şark coğrafyasının dağınık ve duygu yüklü temalarını bu soyutluk düzleminde bir araya getirdik.

 

Orient Express Film Festivali / 2021 Konsept Poster